Logo

Blog

Fotografowanie dzieci i bliskich do fotoalbumu rodzinnego

Lipiec 31, 2015

Rodzina w naszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Fotografujemy naszych bliskich do albumu fotograficznego po to, aby zachować pamięć o nich. Za kilkanaście lat będzie Wam miło powspominać, kiedy otworzycie fotoalbum rodzinny i na jego kartach zobaczycie, jak bardzo wszyscy się zmienili. Będą to na pewno niezapomniane chwile retrospekcji, dlatego dzisiaj przybliżę Wam jak fotografować naszych bliskich. 

Fotografia dzieci. 

Dzieci to niezwykle popularny temat fotograficzny ale zarazem bardzo trudny. Zawsze zależy Wam zapewne na tym, aby dziecko wyszło na fotografii naturalnie, co w rzeczywistości nie jest takie łatwe. Drugą rzeczą, której może Wam brakować, jest cierpliwość oraz wytrwałość, która jest potrzebna aby uzyskać odpowiednie ujęcie, dlatego też nie zrażajcie się po pierwszych nieudanych próbach. Postępujcie zgodnie ze słowami Antoine’a de Saint-Exupéry: „Nie trać nigdy cierpliwości - to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi” - to właśnie może być klucz, który otworzy Wam magiczny świat fotografii.

W fotografii tego typu istotnym czynnikiem jest naturalność, dlatego też moim skromnym zdaniem nie ma sensu ustawiać dziecka w konkretnej pozie, ponieważ przy takim sposobie pracy Wasz model szybko się zmęczy i nie będzie miał ochoty na dalszą współpracę.  A nawet gdyby ta sztuka Wam się udała, to nie będziecie mieli więcej niż 2 minuty na wykonanie zdjęcia, gdyż dziecko będzie znudzone. Unikajcie wydawania poleceń portretowanemu szkrabowi, a także nie przebierajcie go w wymyślne stroje. 

Dobrym rozwiązaniem jest fotografowanie naszej pociechy w jego naturalnym otoczeniu. Mam tutaj na myśli mieszkanie albo miejsce, w którym czuje się najlepiej. Pozwólcie wtedy mu się bawić, a sami szukajcie odpowiednich ujęć czy kadrów. Jeśli zauważycie, że akurat słońce ładnie zaświeciło np. na kanapie, warto przenieść tam miejsce zabawy dziecka. 

Kolejną wskazówką, która może być przydatna to nie korzystanie z lampy błyskowej - może ona rozproszyć dziecko. Zdjęcia robione przy użyciu światła zastanego wychodzą lepiej. Nie są płaskie, tylko mają odpowiednią głębię i kolory.

Fotografia rodzinna. 

W fotografii rodzinnej sytuacja jest analogiczna. Postępujcie podobnie, jak przy fotografii dzieci. Róbcie zdjęcia w naturalnych, nie pozowanych sytuacjach. 

Przy fotografii tego tematu powinniście stać się na ten czas członkiem rodziny, aby nie zaburzać rytmu dnia fotografowanych osób. 

Oczywiste jest, że gdy fotografujecie rodzinę to na fotografiach znajduję się kilka osób. Taka sytuacja wymaga od Was dopasowania się, a także wzmożonej uwagi, ponieważ w tym samym momencie musicie uchwycić dobry wygląd wszystkich osób. 

Dosyć istotną rzeczą, na którą musicie uważać jest to, aby osoby na zdjęciu nie zasłaniały siebie nawzajem oraz aby nie rzucały na siebie cieni (bardzo istotna rzecz w plenerze).  

Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest kwestia ostrości. Może zdarzyć się Wam sytuacja, w której osoby fotografowane będą ustawione w różnych odległościach. Powinniście wtedy zwiększyć głębię ostrości poprzez przymknięcie przysłony ( ok. f/6.5 ok. f/8).

Życzę Wam udanych kadrów do Waszych fotoalbumów rodzinnych, a przede wszystkim miłej zabawy z Waszymi pociechami i bliskimi. Dla inspiracji przedstawiam Wam kilka ujęć mojego autorstwa. 

 

 

Na zakończenie tradycyjny suchar. 

Dlaczego klatka piersiowa ma drobne ?

.

.

.

Bo żebra