Logo

Blog

Złota godzina w fotografii

Sierpień 19, 2015

Złota godzina - dwa słowa, które dla każdego mogą oznaczać zupełnie coś innego. Dla biznesmena może to być czas, w którym podpisał lukratywny kontrakt z klientem. Dla nastolatka może być to czas spędzony wspólnie ze swoją sympatią. Patrząc już bardziej fachowo dla ratownika medycznego złota godzina to kwalifikowana pomoc przed szpitalna i transport do 60 min. Fotograf pojęcie to definiuje zupełnie inaczej…  

złota godzina (ang. golden hour) – jest to pora dnia zaraz po wschodzie oraz przed zachodem  słońca. Charakteryzuje się wyjątkowo plastycznym, miękkim światłem. Słońce emituje wtedy światło o złotym odcieniu. Niestety nie wszędzie, jak nazwa wskazuje, pora ta trwa godzinę. Zależna jest od szerokości geograficznej - im bliżej równika, tym czas będzie krótszy. Bliżej bieguna czas ten ulega zwiększeniu. W Polsce trwa ok. 40 minut. 

Podczas tej magicznej godziny jest kilka tematów, które najlepiej fotografować. 

Jednym z nich jest fotografowanie pejzaży miejskich. W tym przypadku najlepsze efekty uzyskujemy, gdy miasto budzi się do życia, gdy świecące miejskie latarnie mieszają się z niebem spowitym promieniami wschodzącego słońca. Jest to opcja dla osób, które lubią wcześnie wstawać lub dla jednostek ambitnych. 

 

zdjęcie wykonane o świcie

czas ekspozycji:  1/3 s. 

przysłona: f/6.3 

statyw (murek): tak

 

Z podobnymi efektami można fotografować o zachodzie słońca. Jednym z plusów  fotografowania o tej porze jest to, że możemy się wyspać. Ważniejszym profitem jest popołudniowe niskie słońce które ”rzuca” długie cienie, co można zauważyć szczególnie przy fotografowaniu architektury.

 

zdjęcie wykonane przy zachodzącym słońcu

czas ekspozycji:  1/250  s.

przysłona: f/ 7.1    

statyw: nie        

 

Wieczorem mamy więcej czasu na działanie, ponieważ przy odrobinie chęci możemy także skusić się na łowy nocnych kadrów układającego się do snu miasta, które są również bardzo efektowne. Jeśli szczęście będzie Wam sprzyjało to możecie trafić na spektakularne dla oka warunki atmosferyczne, co na pewno doda Waszym zdjęciom atrakcyjności. 

 

 

zdjęcie wykonane po zmroku

czas ekspozycji:  1/3 s.

przysłona: f/ 6.3

statyw: tak

 

Oczywiście przy zdjęciach tego typu będziecie korzystać z dłuższych czasów naświetlania. W takiej sytuacji musicie pamiętać o użyciu statywu, aby zdjęcia były nieporuszone.

I tutaj mała wskazówka dla Was: aby być pewnym dobrego technicznie zdjęcia warto włączyć samowyzwalacz w aparacie. Poprzez naciśnięcie spustu migawki aparat może wyzwolić drgania. Użycie samowyzwalacza spowoduję że migawka otworzy się po 10 s. (zależy od ustawień w aparacie, możemy ustawić dowolny czas od 2s. do 10s.), co spowoduje, że aparat będzie miał te kilka sekund na ustabilizowanie swojej pozycji na statywie. Ten sposób to gwarancja na nieporuszone zdjęcia.  

Kolejnym bardzo wdzięcznym tematem są zdjęcia krajobrazowe. Złota godzina w górach to jest coś pięknego, to jest kilkadziesiąt minut które przy dobrej pogodzie możecie wykorzystać na zrobienie nawet kilkanaście naprawdę dobrych „klatek”.  

 

zdjęcie wykonane o zachodzie słońca

czas ekspozycji:  1/50 s.

przysłona: f/ 11

statyw: nie

 

Z bardziej technicznych rzeczy należy pamiętać o przymknięciu przysłony (ok. f/6, f/8), aby wszystkie elementy na zdjęciu były odpowiednio ostre. 

Kolejną ciekawą rzeczą dotyczącą tego tematu jest fotografowanie pod słońce. Naprawdę nie bójcie się tego. Działajcie! Trzeba wychodzić poza schematy, a nie trzymać się określonych reguł (dotyczy tylko wyjątków). Przy dobrym doborze motywu oraz odpowiednim podejściu do sprawy naprawdę możecie osiągnąć niesamowite efekty. Spore pole do działania pozostawia fotografowanie różnego typu kwiatków, obiektów, nie mówiąc już o architekturze. 

 

zdjęcie wykonane pod słońce

czas ekspozycji:  1/500 s.

przysłona: f/ 4.5

statyw: nie

 

zdjęcie wykonane pod słońce

czas ekspozycji:  1/2000 s.

przysłona: f/ 6.3

statyw: nie

 

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu weźmiecie aparat do ręki i spróbujecie się zastosować do wskazówek w nim zawartych to myślę, że powinno z tego wyjść coś pozytywnego. Później z przyjemnością będziecie mogli usiąść i zobaczyć fotografie z wakacji w swoim albumie fotograficznym wydanym w formie fotoksiążki lub profesjonalnego fotoalbumu. Kadry ze złotej godziny wyjątkowo korzystnie będą prezentowały się w fotoabumie wykonanym na błyszczącym papierze Fuji DP II.

Na koniec dla relaksu i dobrego humoru, suchar:

Co robi światło, gdy usłyszy smutną wiadomość?

.

.

.

.

Załamuje się.