Logo

Blog

Fotografia dla każdego: jak ustawić ostrość zdjęcia?

Luty 19, 2015

Ostrość w fotografii, podobnie jak i w gotowaniu, jest bardzo ważnym czynnikiem. W kuchni raczej staramy się potrawy przyprawiać umiarkowanie, w fotografii nie ma półśrodków - zdjęcie nieostre to zdjęcie złe. Dzisiaj postaram się Wam przybliżyć, co i jak zrobić, aby zdjęcia, które robicie, wyszły ostre jak tabasco na kartach albumu fotograficznego. Tradycyjnie możecie przygotować sobie aparat, aby móc od razu zdobytą wiedzę wykorzystać.

Cieszmy się, że żyjemy w czasach z tak dobrze rozwiniętą techniką, ponieważ większość obecnie produkowanych aparatów posiada system automatycznego nastawiania ostrości AF (autofocus). Jest on nam bardzo pomocny, gdyż skraca czas wykonania zdjęcia. Wcześniej, zwłaszcza w aparatach analogowych, musieliśmy ustawiać ostrość ręcznie, co znacznie wydłużało czas wykonania zdjęcia. Mogliśmy wówczas polegać tylko na własnym wzroku, co nie zawsze było takie oczywiste. 

Czas przejść do praktyki. Weźcie aparat do ręki. Jeśli posiadasz aparat kompaktowy będziesz posługiwał się ekranem, który masz do dyspozycji. Osoby, które korzystają z lustrzanek cyfrowych również mogą pójść w ślady użytkowników kompaktów, aczkolwiek polecam im skorzystać z wizjera. Na środku ekranu, czy też wizjera, zobaczycie niewielkie oznakowane pole. Aby ustawić ostrość skierujcie je w stronę obiektu fotografowanego. Teraz bardzo ważna rzecz: wciśnijcie spust migawki do połowy - wtedy aparat ustawi ostrość na obiekt, który znajduje się w polu ustawienia ostrości. Dociśnięcie spustu do końca spowoduje, że migawka zostanie wyzwolona, a zdjęcie naświetlone. 

Nie zawsze jednak chcemy, by przykładowo rzecz, którą fotografujemy, mieściła się w środku kadru. W takiej sytuacji (tak, jak na zdjęciu poniżej) należy najpierw ustawić ostrość na fotografowaną rzecz poprzez przyciśnięcie spustu migawki do połowy, a następnie, nie puszczając przycisku, skadrować zdjęcie według własnego wyobrażenia. Jak długo będziesz trzymał wciśnięty do połowy przycisk, tak długo aparat będzie pamiętał ustawienia, których dokonałeś. Puszczenie spustu spowoduje, że przy kolejnym wyzwalaniu migawki ostrość ponownie będzie ustawiana w środku kadru.  

 

 

W praktyce proces ten przebiega następująco:

  1. Kadruj tak, by interesujący Cię obiekt znalazł się w centrum kadru.
  2. Wciśnij spust do połowy.
  3. Trzymając cały czas wciśnięty do połowy spust, ustaw kadr według potrzeb. Ostrość nastawiona będzie na wybrany wcześniej obiekt.
  4. Dociskając spust do końca wykonaj zdjęcie.

 

Jako ciekawostkę dla posiadaczy lustrzanek dodam, że w swoich aparatach posiadacie funkcję, za pomocą której możecie płynnie prowadzić ostrość (śledzić obserwowany obiekt  który się porusza). Aby uruchomić taką funkcję należy w menu aparatu przełączyć autofkous w tryb ciągły (AF-C). Jest on szczególnie przydatny w fotografii reporterskiej lub sportowej, a nawet w codziennych sytuacjach, gdy przykładowo fotografujemy znajomego, który zjeżdża na nartach. 

Tradycyjnie na koniec suchar, żeby nie odbiegać od tematu można zaliczyć go do kategorii kulinaria ;)

Co robi rano raper jak wstanie ? 

.

.

.

je